Wczytuję dane...

Układ wydechowy

Układ wydechowy to jeden z najważniejszych elementów budowy samochodu. Nie tylko zapewnić ma komfort jazdy, ale przede wszystkim umożliwiać na prawidłową pracę silnika oraz zmniejszać ilość emitowanych przez samochód szkodliwych substancji.

Spaliny, wytłaczane z cylindra trafiają do kolektora wydechowego, następnie są kierowane do pierwszego odcinka rury wydechowej, a następnie do tłumika, lub kilku szeregowo usytuowanych tłumików i następnie do wylotowej części rury wydechowej. 

Do głównych części składowych układu wydechowego w samochodzie składają się katalizatory, tłumiki, rury i kolektory. System ten nie jest jednym z najbardziej skomplikowanym, który możemy wyróżnić w samochodzie, jednak ma bardzo ważne znaczenie w pojeździe, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Obecnie układy wydechowe są systemami dopracowanymi.  Sprawny układ wydechowy ma za zadanie zapewniać optymalną pracę silnika, zmniejszać ilość szkodliwych spalin, obniżać poziom hałasu silnika i odpowiednio odprowadzać spaliny. W skład układu wylotowego wchodzą również sondy lambda, czyli czujniki, które mierzą zawartość tlenu w spalinach. W przypadku pojazdach z silnikiem Diesla stosowany jest filtr cząsteczek stałych.

Układ wydechowy to element samochodu, który nie ma określonego czasu wymiany. Jego trwałość zależna jest w dużej mierze od otoczenia, w którym jest on używany. Zepsuty lub nie do końca sprawny układ wydechowy może znacząco obniżyć jakość pracy silnika, a nawet doprowadzić do jego zniszczenia. Do jednych z najczęstszych usterek tego układu należy przepalenie tłumika – utrudnia to proces spalania benzyny – spaliny wracając do komory spalania zagęszczają powietrze, może skończyć się dławieniem silnika. Kolejną z częstych usterek jest pęknięcie kolektora, czyli części silnika, który odpowiada za odprowadzanie spalin z silnika do rury wydechowej. Jest on narażony na zmiany temperatury, co powoduje, że jest bardziej narażony na uszkodzenia. Kolejnym elementem układu, którego uszkodzenie może wpłynąć na działanie całego systemy jest katalizator. Uszkodzenia katalizatora najczęściej powstają w wyniku osadzających się w niej zanieczyszczeń, co wpływa na zmniejszenie mocy silnika i może uszkodzić tłumik. Jednak najczęściej psującym się elementem jest zdecydowanie tłumik końcowy i łącznik elastyczny.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów